Çitlemeyi Sevenlere Özel: Çekirdek Nasıl Kavrulur

Çekirdek, bizim için yer ve zamanlar üstü bir kuruyemiş çeşididir. Sahil, ev, yazlık mekân ve hemen her yerde çitleyebileceğiniz gibi soğuk havada, yürürken, misafir ağırladığınız zamanlarda da elinizde bir avuç çekirdek mutlaka bulunur. Bunların yanı sıra faydaları da insan bedenine oldukça hitap eder: Kolesterolünüzü düşürmek istiyorsanız, damar sertliği ve kalp hastalıklarınıza takviye besinler arıyorsanız çekirdek sizin için adeta biçilmiş kaftan. Ayrıca nikotin bağımlılarının da çekirdek çitleyerek bunun üstesinden gelebildikleri bilinir. Peki soframızın muhabbetini arttıran, başladık mı paketi bitirene kadar bırakamadığımız çekirdek nasıl kavrulur? Kaç tür kavurma çeşidi vardır? Uygulama esnasında ne gibi alet edevattan faydalanabilirsiniz? Evlerinizde kolayca uygulayabileceğiniz birkaç yöntemle siz de bir çekirdek kavurma ustası olabilirsiniz! İşte sizin için derlediklerimiz:

Not: Hacıbaba Kuruyemiş’in birbirinden lezzetli ay çekirdeği ve kabak çekirdeği çeşitlerine göz atmayı unutmayın!

1. Zamandan Tasarruf Etmek İsteyenler İçin: Mikrodalgada Çekirdek Nasıl Kavrulur

Çekirdek nasıl kavrulur ile ilgili evde yapılabilen basit yöntemlerin arasında mikrodalgada çekirdek kavurma gelir.

Uygulama

Oranını siz de belirleyebileceğiniz gibi; bir tabak dolusu çekirdeği istediğiniz ölçü kadar tuzluyorsunuz. Mikrodalga fırının ayarını ise ortalama 800 watt dolaylarına ayarlıyorsunuz. Daha sonra mikrodalganın zamanını dört ya da beş dakikaya getiriyorsunuz. Ayaküstü bir sohbet ya da basit bir softa hazırlama kadar geçecek olan bu süreden sonra kavrulmuş çekirdeğinizi fırından çıkarıp afiyetle yiyorsunuz.

ay çekirdeği, çekirdek nasıl kavrulur

2. İşi Profesyonelleştirmek İsteyenler İçin: Çekirdek Kavurma Makinesi

Hepimiz işlek bir caddede yürürken leblebi ya da çekirdek kavuran makineler görmüşüzdür. Hatta işi yapan da genellikle göz hakkı diyerek makinede kavrulan kuruyemişten biraz tatmamıza imkân tanır. Bu makineler genellikle bir bulaşık ya da çamaşır makinesi görünümüne sahiptir. Daha çok kuruyemiş işletmeleri için kullanışlı bir yöntemdir. 

Uygulama

Ortasındaki yuvarlak boşluğun içine çekirdeklerinizi atıyorsunuz. Çalışır haldeki makine aralıksız olarak kuruyemişinizi kavurmaya başlıyor. Önünde yer alan tepsiye de kavrulan çekirdekler dökülüyor. Devamında ise bize afiyet olsun demek kalıyor.

3. Fırında Çekirdek Nasıl Kavrulur?

Evde daha kapsamlı bir şekilde çekirdek kavurmak isteyenler bunu fırında yapabilirler. Öncelikle bu iş için malzemeler ve oranları şu şekildedir: 1 kilo çekirdek, bir avuç tuz ve 1 yemek kaşığı da una ihtiyacınız var. Ölçüyü arttırıp azaltmak tamamen size kalmış.

Uygulama

Çekirdeği fırın tepsisine koyuyorsunuz. Üzerine 1 yemek kaşığı olan unu eşit dağılım ile serpiyorsunuz. Tuzu ise yarım bardak suya ekleyip eriyene kadar karıştırıyorsunuz. Eridikten sonra tuzlu suyu tepsideki çekirdeğin üzerine yine eşit dağılımla döküyor ve iyice yedirmek için karıştırıyorsunuz. Fırının sıcaklık ayarını ortalama 160 – 170 dereceye getiriyorsunuz. Beş dakikalık kısa bir süre boyunca hiç karıştırmadan çekirdeklerin fırında ısınmasını bekliyorsunuz. Daha sonra yaklaşık yarım saat kadar çekirdeği fırında bekletirken 5 – 10 dakikada bir karıştırıyorsunuz ve ziyafete hazırlıyorsunuz! Çekirdek nasıl kavrulur, diyenler için artık ev içi hizmetiniz hazır durumda.

ay çekirdeği, çekirdek nasıl kavrulur

4. Ocakta Çekirdek Nasıl Kavrulur

Fırınım bozuldu, mikrodalgayla aram iyi değil, kavurma makinesini de eve alacak halim yok, diyebilirsiniz. O zaman sizi yemek yaptığınız ocağa davet edelim. Gerekli görürseniz çekirdekleri önce güzelce yıkayabilirsiniz. Malzemeleri ise fırında yapacaklarla aynıdır: Çok az un ve istediğiniz ölçüde tuz ilave ediyorsunuz. Bu arada bilmeniz lazım ki; un tuzun çekirdeğe daha rahat tutunabilmesi için kullanılıyor. Dolayısıyla eğer tuzsuz olmasını isterseniz un da kullanmayabilirsiniz. Peki ocakta çekirdek nasıl kavrulur?

Uygulama

Ocağı orta ateşe getirerek çekirdekler sertleşene kadar kavuruyorsunuz. Yaklaşık yarım saat süren bu işlemden sonra çekirdeklerin tadına bakıp karar verebilirsiniz. Tabii ki tüm bu süre boyunca ocağın başından hiç ayrılmayınız. Kavurduğunuz miktardan arta kalan varsa diğer kavurma yöntemlerinde de yapabileceğiniz gibi rutubetsiz bir ortamda ve ağzı sıkı bir cam kavanozda muhafaza edebilir, daha sonra tüketmeye devam edebilirsiniz.

5. Soba Sıcaklığında Çekirdek Nasıl Kavrulur?

Sobada kestane pişirmek, ailecek etrafında hem ısınıp hem de yemişleri hazırlamak elbette nostaljik bir şey. Fakat bunların dışında hala soba sıcaklığını tercih edenler de var. İşte onlar için sobada çekirdek kavurma yöntem:

Uygulama

Çekirdeklerinizi ıslatıyorsunuz. Daha sonra aliminyum tepsiye döküyorsunuz. Yanan sobanın üzerine tepsiyi koyup yavaş yavaş ve belli aralıklarla karıştırıyorsunuz. Ocak ve fırınla aşağı yukarı aynı süre kadar sobada beklettiğimiz çekirdeklerin rengi değiştiği zaman serin bir yere koyuyorsunuz. Soğuyan çekirdekler artık servise hazır hale geliyor. Afiyet olsun.

Ek Bilgiler

Bildiğiniz üzere çekirdekler kabak çekirdeği ve ay çekirdeği olarak kendine has türlere ayrılır. Kavurma yöntemleri ise ikisinin de aynıdır. İster sobada, ocakta ya da fırında, ister mikrodalga ya da kavurma makinesinde kabak veya ay çekirdeklerini kavurabilirsiniz. Tüketeceğinizden fazla miktarda çekirdek kavurduysanız arta kalanı nemsiz bir ortamda kavanozda tutabilirsiniz. Un, tuzun çekirdekle daha kolay kavuşması için kullanılır. Dolayısıyla tuzsuz çekirdek isteyenler un da kullanmayabilirler. Tercihe dayalı olarak; çekirdekleri ıslatıp yıkayabilirsiniz. Ocakta kavurmak isteyenler için en uygunu tavadır.

ay çekirdeği, çekirdek nasıl kavrulur

Çekirdeğin Faydaları

Peki kavurup farklı bir tadından da faydalanabileceğiniz çekirdeğin faydaları nelerdir? Vücut durumunuza göre değişkenlik gösterse de çekirdek biraz sivilce yapabiliyor. Ancak faydalarını sıraladığımız zaman bu etkisi arka planda kalıyor.

1. Kalp Sağlığını Destekler

Kalp ve damar sağlığınıza iyi gelen bir yemiştir. E vitamini açısından zengindir.

2. Metabolizma İçin de İyidir

Besinleri sindirme hızımızla ilişkili metabolizmamız için de çekirdek çitlemek önemlidir.

3. Beyne İyi Gelir

Ceviz kadar iddialı olmasa da beyne de faydalıdır. Çekirdekte bulunan triptofan sayesinde beyin sağılığınıza iyi gelir.

4. Diğer Faydaları

Sindirim sistemine, kolesterole, sinir sistemine iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Toptan kuruyemiş ihtiyaçlarınız için Kuruyemiş Borsası’nı ziyaret edebilirsiniz!

Online kuruyemiş siparişleriniz için ise Hacıbaba Kuruyemiş web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

  1. Özgür numanoğlu özkazanç diyor ki:

    Çok faydalı çok güzel bilgiler. Çekirdeği seven biriydim şimdi daha çok seviyorum. Teşekkürler hacıbaba kuruyemiş ❤

  2. Betül Gökçe diyor ki:

    Faydaları saymakla bitmeyen harika kuruyemişi en taze haliyle, çıtır çıtır lezzetiyle Hacıbaba Kuruyemiş’te bulabilirsiniz.😊

  3. Sibel Mert diyor ki:

    Çok severek yiyoruz stres atmak içinde vazgeçilmez kuruyemişlerimizden. Ama sağlık açısından bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir