Sıcak Bölgelere Taşınmak İsteyeceğiniz Tropikal Meyveler Listesi ve İsimleri

Tropikal meyvelere meraklıysanız, bu egzotik harikaları alıp hazırlamak için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu kullanışlı kaynağa bakmanızı tavsiye ederim. Büyük tropikal meyveler, küresel taze tropikal meyve üretiminin yüzde 75’ini oluşturmaktadır. Mango, dünya çağında üretilen tropik meyve çeşitlerinin en popüleridir. Ardından ananas, papaya ve avokado gibi çeşitler gelmektedir. Sizin için derlediğimiz bu tropikal meyveler listesi ile farklı tatların meraklısı belki de sıcak bölgelere gitmek için plan yapan biri olacaksınız!

1. Ejderha Meyvesi

Ejderha meyvesi Güneydoğu Asya, Meksika, Orta ve Güney Amerika ile İsrail’de yetişir. Çilekli armut ya da pitahaya olarak da bilinen ejderha meyvesi, canlı kırmızı derisi ve tohum benekli küspesi ile bilinen tropikal bir meyvedir. Neyse ki, ejderha meyvesinin birçok faydasının tadını çıkarmak için tropikal bölgelerde yaşamak zorunda değilsiniz. Süpermarketler aracılığıyla dünya çapında taze ya da donmuş olarak bulabilme imkanınız var. Tropikal meyveler listesi örneklemimizin ilk maddesi olan bu meyve C, B1, B2, B3 vitaminleri ve kalsiyum, demir, fosfor minerallerini içermektedir.

ejderha meyvesi, tropikal meyveler listesi

Ejderha Tropikal Meyvesi Faydaları

 • Ejderha meyvesi günlük lif ihtiyacınızı karşılamak için mükemmel bir seçimdir.
 • Ejderha meyvesinin prebiyotikler içerdiği düşünüldüğünde, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin dengesini artırabilir.
 • Vücudunuzun enfeksiyonla savaşma kabiliyeti, diyetinizin kalitesi de dahil olmak üzere birkaç farklı faktör tarafından belirlenir. Ejderha meyvesindeki C vitamini ve karotenoidler bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve beyaz kan hücrelerini hasara karşı koruyarak oluşabilecek enfeksiyonları daha baştan önleyebilir.

Nasıl Yenebilir?

Ejderha meyvesinin kalın, deri rengi korkutucu olsa da, bu meyveyi yemesi oldukça basittir. Muzu soyar gibi kolay bir şekilde ejderha meyvesini de soyabilir, çekirdekleriyle birlikte yiyebilirsiniz. Damağınızı daha lezzetlendirmek isterseniz salata ya da yoğurda katabilirsiniz.

Hacıbaba Kuruyemiş Kokteyl Tropikal karışık kuruyemiş çeşidini incelemek için tıklayın!

2. Mango

Tropikal meyveler listesi, önü sonu alınmayacak bir çeşitliliği de beraberinde getiriyor. Sıradaki meyvemiz çoğumuzun bildiği bir meyve olan mango! Eşsiz lezzet, koku, tat ve sağlığı teşvik edici özellikleriyle en popüler, besin değerleri açısından da zengin meyvelerden biridir. Mango, Hindistan’ın birçok bölgesinde yetiştirilen tropik bir ağaçtır ve şu anda çiftçiliği birçok kıtada dünya çapında genişlemiştir.

mango, tropikal meyveler isimleri

Mango Tropikal Meyvesi Faydaları

 • Mango meyvesi diyet lifi, vitamin ve mineraller ile antioksidan bileşikler açısından zengindir.
 • Yapılan güncel çalışmalar mangonun; kolon, meme ve prostat kanseri ile lösemiye karşı koruyucu özellikleri sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 • Taze bir mango, iyi bir potasyum kaynağıdır. Kalp hızını ve kan basıncını kontrol etmeye yarayan potasyum, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli bir bileşendir.
 • Tansiyonunuzu dengelemeye ve güvence altına almaya yarayacak olan potasyum ve magnezyum mango bolca bulunur.

Nasıl Yenebilir?

Keskin bir bıçakla istediğiniz şekli vererek tüketebilirsiniz. Mangoyu kesmek için daima temiz bir bıçak ve kesme tahtası kullanın. Kesmeden önce daima mangoyu yıkayın.

3. Papaya

Papaya, özellikle Asya’da favori bir yemek sonrası meyvedir, çünkü sindirime yardımcı olur. Parlak renkli meyve aynı zamanda güçlü bir antioksidan fonksiyona sahiptir. Tadı, canlı rengi ve sağladıkları çok çeşitli sağlık yararları onu popüler bir meyve yapmaktadır.

papaya, tropikal meyveler listesi, tropikal meyveler isimleri

Papaya Tropikal Meyvesi Faydaları

 • Papayada bulunan bir antioksidan olan zeaksantin, zararlı mavi ışınları filtreler.
 • Papayada bulunan beta-karoten maddesi kanser riskini azaltabilir.
 • Kemik sağlığı ve iskelet sistemi için önemli maddelere sahiptir.
 • Papaya, sindirime yardımcı olan papain adlı bir enzim içerir. Bu enzim sindirimi iyileştirebileceği gibi kabızlığı önlemeye de yardımcı olur.
 • Yaşlılarda görülen makula dejenarasyonu görme kaybına neden olabilecek bir hastalıktır. Papayanın bu soruna karşı da önlem olarak tüketilebileceği tespit edilmiştir.

Nasıl Yenebilir?

Tropikal meyveler listesi, faydalarıyla popüler olan bu meyvelerin aynı zamanda çeşitli yeme yöntemlerinin de altını çiziyor. Papaya meyvesini seçerken; kırmızımsı turuncu tenli, yumuşak papayaları tercih edin. İş görür bir bıçak sayesinde keserek tüketebilirsiniz. İçindeki tohumları da yenilebilir ama acıdır, bizden söylemesi.

4. Ananas

Ananas, inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir. İlk defa, yüzyıllar önce Avrupalı kaşiflerin bir çam kozalağına benzetmelerinden sonra Güney Amerika’da ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de giderek yaygınlaşan bu meyvenin faydalarıysa doğanın bize verdiği bir hediye olmalı.

ananas, tropikal meyveler listesi, tropikal meyveler isimleri

Ananas Tropikal Meyvesi Faydaları

 • Ananaslar besin bakımından olduğu kadar, sağlıklı antioksidanlar açısından da zengindir. Antioksidanlarsa kabaca; vücudunuzun stresle savaşmasına yardımcı olan maddelerdir.
 • Ananaslar; kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalıkların riskini azaltabilecek iyi bir antioksidan kaynağıdır. 
 • Proteinleri parçalayan bir grup sindirim enzimi olan bromelain içerir. Bu, özellikle pankreas yetmezliği olanlarda sindirime yardımcı olabilir.

Nasıl Yenebilir?

Ananas birçok şekilde kesilebilir ve soyulabilir. Genellikle, taç ve meyvenin tabanı bıçakla kesilir. Meyveyi soymak için, tabanını aşağıya doğru yerleştirin ve gözlerini de bıçak yardımıyla keserek içeriye ulaşın. İşi daha kolaylaştırmak için ananas dilimleme makinası da kullanılabilir.

5. Hindistan Cevizi 

Bildiğimiz ve bilmediğimiz tropikal meyveler listesi ile sizi sıcak bölgelerin damağına alıştırmaya devam ediyoruz. Sırada ülkemizde de bilinen ve tüketilen bir diğer meyve var. Vitamin ve mineraller bakımından inanılmaz derecede zengin olan Hindistan cevizi, yemesi hoş bir meyveden ziyade tam bir gıda olarak kabul edilir. Ayrıca mutfaktan güzellik programlarına değin her alanda kullanılan bir meyvedir.

hindistan cevizi, tropikal meyveler listesi, tropikal meyveler isimleri

Hindistan Cevizi Tropikal Meyvesi Faydaları

 • Doğal bir enerji kaynağı sağlar. Atletik ve fiziksel performansı arttırır.
 • Besinlerin sindirim ve emilimini kolaylaştırır.
 • İyi yönlü kolesterolü geliştirir ve kalp hastalık risklerini azaltır.
 • Saçların ve cildin genç, diri görünmesini sağlar. Kırışıklıklar, sarkmalar, yaşlılığın getirdiği lekeler ve hatta güneşten de korumaya yardımcı olur.

Nasıl Yenebilir?

Hindistan cevizine keskin bir bıçak sokun. Oluşacak delikleri yukarı bakacak şekilde bir kesme tahtası üzerine yerleştirin. Alt tarafından elinizle sıkıca tutun. Oluşan girinti ya da deliklerden bıçağın kolaylıkla girip çıktığını anlayana değin bıçağı sokmaya devam edin. Daha sonra Hindistan cevizi suyunu bir kase ya da bardağa boşaltın. Suyunu tamamen boşalttıktan sonra, Hindistan cevizini sert bir yüzeye yerleştirip çekiçle kırarak içeriye ulaşabilirsiniz.

6. Avokado

Avokado, oldukça eşsiz bir meyvedir. Çoğu meyve öncelikle karbonhidrattan oluşurken, avokado sağlıklı yağlarda yüksektir. Çok sayıda çalışma, güçlü sağlık yararları olduğunu göstermektedir. Anavatanı Orta Meksika olan avokado, tropikal meyveler listesi denilince akla ilk gelen popüler ve havalı bir meyve olmayı sürdürmektedir.

avacado, tropikal meyveler listesi, tropikal meyveler isimleri

Avakado Tropikal Meyvesi Faydaları

 • Yüksek besin değerlerin sahiptir. Bu nedenle yemeklere katılan ara gıdaların da başında gelir.
 • Potasyum, çoğu insanın almadığı önemli bir maddedir. Avokadolar, sağlıklı kas basıncı seviyelerini destekleyen potasyumu yüksek miktarda içerir.
 • Kilo verme ve metabolik sağlık için önemli faydalara sahip olan lif, bu meyvemizde zengindir.
 • Kalp hastalığı risklerini azalttığı ve ayrıca kan trigliseritlerini geliştirdiğini gözlemlenmiştir.

Nasıl Yenebilir?

Avokado yemek için, avokadoyu keskin bir bıçak kullanarak yarım ya da çeyrek olarak kesin ve ikiye ayırın. Daha sonra bir kaşık yardımıyla kabuklarından çıkarabilirsiniz. Yenmeye hazır haldeki avokado, çatal ya da bıçakla parçalarına ayrılarak yenebilir. Üzerine deniz tuzu da ekleyebilirsiniz.

 1. Nida Bekçi diyor ki:

  Ananas bazı bölgelerde biraz lüks kaçıyor kabul ama mutlaka yiyin derim bir kezde olsa. Efsana bir tadı vardır yararları da yanınıza kar kalır 🙂

 2. başak özdemir diyor ki:

  soğuk mevsimlerde yaşayan insanlar içinde müthiş besinler. eskişehir gibi bir yerde bu tarz gıdaları tüketebilmek büyük keyif ve şans benim için

 3. Denizhan Alma diyor ki:

  Mango başka bir şey. Bu meyve sularında içilenle alakası yok, meyvelerin kralı derler. Hatta mango çamur maskesi diye bir şey bile var. Sivilcilere, cilt sorunlarına iyi geliyor.

 4. Kemal Derin diyor ki:

  Hindistan Cevizi hakkında pek çok şaibe var, özellikle de yararları hakkında. Takip ettiğim farklı kaynaklar gereği bu meyveye biraz tedbirli yaklaşmanızı öneririm. Yani kötü, zararlı bir durum yok ortada fakat yine de belirtilen her yararı sağlamadığına dair de söylenenler var.

 5. Gökhan Satır diyor ki:

  ne güzel bir blog olmuş bu yahu 🙂 mutfakta vakit geçirmeye oldukça meraklı biriyimdir ve buradan öğrendiğim yeni şeyler epey işime yarıyor

 6. berrin gümüş diyor ki:

  sizin blogu okumayı da kuruyemişlerinizi almayı da çok seviyorum ikisi de çok güzel :)) emeğinize sağlık hiç bozmayın böyle devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir