Mağazacılık, toptan ve perakende kuruyemişçilik yapan Hacıbaba Kuruyemiş 1989 yılında Ankara’da küçük bir perakende kuruyemişçi dükkanı ile ticari hayatına başlamıştır. Hacıbaba Kuruyemiş San. ve Tic. A.Ş. ‘nin ticari sürüm ve hizmetlerini yürüttüğü markanın başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde 50+ kuruyemiş satış mağazası bulunmaktadır.

Kalite, müşteri memnuniyeti ve kurumsal kimliğe önem veren Hacıbaba Kuruyemiş; tüm faaliyetlerinde katma değer, verimlilik ve sürdürülebilirliği ön planda tutmaktadır. İçinde bulunduğu sektörde öncü ve prestijli bir konumdadır. Perakende bayiiler, toptan bayiiler, yerel ve bölgesel zincir marketler, ulusal marketler, ev dışı tüketim noktaları, kamu kurumları gibi satış kanallarına doğrudan satış, konsinye satış ve işleticilik gibi satış modelleri ile ürün ve hizmet sunmaktadır.

 

Tarihçe / Kilometre Taşları

2016

Türk ve Dünya Kahveleri Açılımı

Türk kahvesi üretim kapasitesini arttırmak ve dünya kahvelerini üretmek için kavurma, işleme ve paketleme üzerine fabrikada modern bir altyapı kuruldu. “Hacıbaba Kurukahve” ve “Pellegro Coffee” markaları ile yerel ve ulusal piyasaya paketli ürünlerini sürmeye başladı.
2012

Ulusal Marketler ve Standart Yönetim Sistemleri

Fabrika’nın kurulması ile birlikte Tesco – Kipa tarafından yürütülen, BRC koşullarını içeren, gıda güvenliği ve perakendecilik denetimleri gerçekleşti ve başarı ile tamamlandı. Kalite kontrol, izlenebilirlik ve kaynak planlama gibi yönetim sistemleri kuruldu. Bugün Migros dahil birçok yerel ve ulusal marketlere kuruyemiş reyon işleticiliği ve toptan mal tedariği sağlanmaktadır.
2011

Fabrika’ya Geçiş

Ankara’nın Kahramankazan ilçesine bağlı Gimat Depolama ve Sanayi Sitesi‘nde 13.000 m2 kapalı alana sahip bir fabrika inşa edildi. Depolama, ayıklama, temizleme, işleme, kavurma ve paketleme gibi birçok aşamanın yer aldığı kuruyemiş ve kurutulmuş meyve üzerine entegre üretim tesisi kuruldu. Yönetim birimleri tek çatı altında toplandı.
2007

Toptan Kuruyemişçilik: Kuruyemiş Borsası Açıldı

Gimat Toptancılar Sitesi’nde (Ankara) “Kuruyemiş Borsası” markası ile rekabetçi ve dinamik bir toptan satış mağazası açıldı. Şehirler arası geniş bir satış ağı oluşturan bu şirket ulusal ölçekte satış yapmaya başladı. Ayrıca bir dönem Megacenter’da (İstanbul) şube açtı ve marmara bölgesi satışlarını bu noktadan gerçekleştirdi. Şu an satışlarını www.kuruyemisborsasi.com dijital platformundan sürdürmektedir.
2003

Cafe-restoran Sektörüne Giriş : Kahveci Hacıbaba

Bugün (2018) 15+ franchise bayiisi bulunan ve 700’ün üzerinde istihdam sağlayan “Kahveci Hacıbaba” konseptinin ilk şubesini Necatibey Caddesi’nde (Ankara) açtı. Şirketin kahve kültürüne olan tutkusu bu yıllardan başlamıştır. Halen bu gruba ürün ve hizmet sağlanmaktadır.
1997

Şirket Yapısı ve İmalathane

Anonim şirket yapısına geçen “Hacıbaba Kuruyemiş” merkez olarak Gimat Toptancılar Sitesi’nde (Ankara) kavurucu ve işleyici olarak kuruyemiş üretimine başladı. Kapasite artışı sonrası Gersan Sanayi Sitesi’ne, ardından Yıldırımlar Sanayi Sitesi’ne taşındı.
1993

Şubeleşme ve İşletme Sistemi

Özgün bir işletme sistemi kurdu. İlk şubesini açtıktan sonra istikrarla yayılmaya başladı. Franchising ile kendine bağlı perakende dükkan sayısını arttırmaya devam etti. Başarılı çalışanların iş yeri sahibi olarak kendi kuruyemiş mağazalarını açmalarına katkı sağladı.
1989

Kuruluş : Küçük Bir Kuruyemişçi Dükkanı

Etlik Ticaret Merkezi’nde (Ankara) 18 m2‘lik mütevazi bir perakende kuruyemiş dükkanı ile meslek hayatına atıldı. Kısa zamanda şehirde kalite ve güven sağlayan “Hacıbaba Kuruyemiş” için markalaşma serüveni başlamış oldu.